مراقبت از خود و نوزاد تازه متولد شده

مراقبت از خود و نوزاد تازه متولد شده

مقدمه :

به تازگی مادر شدن خسته کننده و طاقت فرسا به نظر می آید ، در چند هفته اولیه پیش رو باید آشنایی بیشتری با برنامه نوزاد خود پیدا کنید.

احتمالا سوالات زیادی دارید ، ما اینجا هستیم تا به سوالات شما پاسخ دهیم :

مراقبت از خود

مراقبت از خود

بسیار مهم است که پس از به دنیا آمدن فرزندتان نیازهای خودتان را نادیده نگیرید. پس از زایمان مدت زمانی طول می کشد تا بدن شما به حالت قبل بازگردد ، پس تعجب نکنید اگر احساس خستگی مفرط یا حالت های احساسی شدید پس از زایمان در شما ...
به خوردن غذای سالم ادامه دهید !

به خوردن غذای سالم ادامه دهید !

پس از مادر شدن احتمالا آخرین اولویت برایتان عذای شما خواهد بود ، اما درست غذاخوردن کمک شایانی به مسئولیت شما خواهد کرد! ...
چکاپ مادر و نوزاد

چکاپ مادر و نوزاد

اولین چکاپ نوزاد بلافاصله پس از تولد انجام می شود ، ماما یا پزشک کودک نوزاد را تکان های شدید می دهد ، نترسید ! آن ها برای اطمینان از درست و به جا بودن همه چیز همان طور که باید پیش می رود. ...
واکسیناسیون

واکسیناسیون

واکسیناسیون یکی از مهم ترین بخش هایی است که باید برای نوزاد تازه متولد شده انجام شود. به طور کلی واکسن یک میکروب ضعیف شده یا کشته شده است به حدی که بدن نوزاد را به ساخت آنتی بادی ها وادار کند– واکسن ابدا باعث بیماریزایی نمی شود.

در گذشته ، نوزادان تازه متولد شده زیادی در اثر ابتلا به بیماری هایی مثل سرخک ، اوریون و فلج اطفال از بین می رفتند که امروزه با کمک واکسیناسیون این میزان به حداقل رسیده است.

اولین واکسیناسیون دو ماه بعد از تولد انجام می شود که شاما سه واکسن :

 • 5 واکسن در یک مرحله ( شامل : DTaP ، IPV، Hib) که در برابر دیفتیری ، کزاز ، سیاه سرفه ، فلج اطفال ، ذات الریه یا ورم کردن پرده مننژ مقاومت می کند.
 • واکسن خوراکی که باید توسط نوزاد قورت داده شود .

ممکن است نوزاد تا 48 ساعت پس از واکسیناسون کمی بی قرار بوده و مقداری تب داشته باشد ، یا اطراف سوزن واکسن قرمز شود و یا ورم کند ، پزشک در درمان این عوارض جانبی به شما کمک خواهد کرد.

دوره دوم واکسیناسیون در ماه سوم تولد و دوره سوم در ماه چهارم پس از تولد انجام می شود.

زمان مادر برای خودش

زمان مادر برای خودش

هم اکنون نوزاد شما مهم ترین چیز در این دنیاست ، اما شما به اندازه ی او اهمیت دارید .

شاید در روزهای اول زایمان تعجب کنید ، اما به مرور نوزاد یک برنامه مشخص پیدا کرده و تمامی کارها تحت کنترل قرار می گیرند.

کوتاه کردن موهایتان ، دوش آب گرم گرفتن یا ناهار و شام خوردن به همراه همسرتان به داشتن زمانی برای خودتان کمک می کند و همچنین یک کمک و آرامش اول برای خودتان و بعد برای نوزاد تازه متلد شده تان به دنبال خواهد داشت.

باید اولویت بندی کنید ! کارهای روزمره ای که برایتان اهمیت دارد را انجام دهید و بقیه را برای بعد بگذارید.

گریه کردن

گریه کردن

این بهترین ( وتنها !) شیوه ای است که نوزاد شما با شما ارتباط برقرار کند. اما شنیدن صدای گریه ی نوزاد کوچک و دلبند شما ممکن است برایتان تولید استرس نماید. اینجا برخی روش ها برای کنترل شرایط و برقرار کردن آرامش در زمانی است که هر دوی شما وضعیت آشفته ای دارید :

بدانید که همه ی نوزادان گریه می کنند چون چاره دیگری برای برطرف کردن نیازهایشان ندارند و این یک راه فوق العاده برای جلب کردن توجه شما می باشد.

احتمالا با مدل های مختلف گریه نوزاد خود آشنایی پیدا کرده اید و می دانید هر کدام معنی خاص خودش را داراست مثلا یکی برای گرسنگی ، برای عوض کردن پوشک ، خستگی یا یک بغل ساده می باشد.

چگونه او را آرام کنم ؟

 • او را در آغوش بگیرید
 • برایش آهنگ بخوانید یا در حالی که در بغل شماست برقصید
 • او را برای قدم زدن یا گشت و گذار با ماشین بیرون ببرید
 • پستونک و مکیدن از کارهایی است که کودک از انجام آن لذت می برد و به آرام شدن او کمک می کند
 • ماساز دادن یا یک حمام گرم او را آرام تر می کند
 • اگر هیچ یک از مراحل بالا کارساز نبود از شخص دیگری مثل همسر یا مادرتان کمک بگیرید

در صورتیکه نوزاد شما گریه ها و جیغ های طولانی مدت و بی دلیل و تسکین ناپذیر داشته باشد ، احتمالا او دل درد دارد.

پزشکان از علت ایجاد دل درد در نوزادان مطمئن نبوده ، برای تشخیص اینکه کودک شما دل درد دارد یک یادداشت از زمان گریه او و مقدار زمانی که طول می کشد تهیه کرده و در اختیار پزشک قرار دهید.

یک آلبوم از تمامی کارهای بامزه او تهیه کنید !

یک آلبوم از تمامی کارهای بامزه او تهیه کنید !

این آلبوم می تواند شامل اولین لبخند ، اولین غذا ، اولین کلمه ای که تلفظ می کند باشد.

گذراندن زمان روی شکم

گذراندن زمان روی شکم

گذراندن مقداری زمان روی شکم به تکامل نوزاد کمک می کند ( مثلا در نگه داشتن سرش روی بدن ، قل خوردنش و خزیدنش) عمدتا نوزاد تمایلی به اینکار ندارد ، برای مجاب کردن او می توانید :

 • <با زمان های کوتاه شروع کنید ( 2 تا 3 دقیقه در روزهای اول )/li>
 • شما هم همراه او روی زمین بنشینید و با او حرف بزنید یا برایش آهنگ بخوانید
 • شما روی زمین دراز بکشید و او را روی سینه خود قرار دهید و صورت به صورت با او حرف بزنید.
 • کودک خود را روی تشک های رنگی با طرح های جالب قرار دهید تا تمایل به نگاه کردن آن پیدا کند – با افزایش سنش تعدادی اسباب بازی در اختیارش قرار دهید.

Tummy time صرفا برای زمانی انجام می شود که نوزاد بیدار است. در هنگام خواب حتما او را به پشت بخوابانید تا از SIDS یا سندرم مرگ ناگهانی کودک در خواب که به دلیل نارسایی دستگاه تنفسی اتفاق می افتد جلوگیری کنید. )

Tummy time را از دوماهگی که کودک مقداری کنترل روس سرش دارد شروع کنید .

چند نکته برای تمرین های ورزشی پس از زایمان

چند نکته برای تمرین های ورزشی پس از زایمان

برای برگشتن به اندام و وزن سابق خود پیش از بارداری نیازی به باشگاه ورزشی رفتن ندارید ، فقط کافی ست به همراه کودک خود به پیاده روی روزانه بروید. طبق نظر یک مربی ورزشی و ابداع کننده روش Buggyfit : بهترین راه مادرها برای بازگشتن ب ...